|
Elin BergeDrottninglandetFörlag: Bokförlaget Atlas
En fotobok av Elin Berge med musik på medföljande CD av Frida Hyvönen. I det lilla samhället Fredrika i Västerbotten planeras ett bygge av Europas största buddhistiska tempel. Anledningen är de många kvinnor från Thailand som bor i bygden. Fotografen Elin Berge har i flera år följt ett antal kvinnor i samhällena längs Sju Älvars Väg mellan Umeå och Fredrika. Hon har mött kvinnor som bott i Sverige i tjugo års tid och kvinnor som nyss anlänt. Förutsättningen för att få stanna har nästan alltid varit en relation med en svensk man.
Elin Berge debuterade på Atlas 2006 med fotoboken Slöjor som åtföljdes av en uppmärksammad utställning. Hon har gått Nordens Fotoskola, arbetat som fotograf på Dagens Nyheter och Västerbottens Folkblad. Hon är bosatt i Umeå.
|
Stöd Norrländska litteratursällskapet, köp boken hos Adlibris. Ange att du är medlem i sällskapet, så ska du dessutom få rabatt! Vid vissa fall kan det hända att boken inte säljs via Adlibris. Fråga efter boken hos din lokala bokhandlare eller googla bokförlaget eller författaren för att finna om boken säljs direkt till läsaren av författare eller förlag. |

